domaincaddesi.com
Domain Caddesi,whois nedir,whois hakkında,about whois,whois hakkında bilgiler

Whois Hakkında Bilgiler


14-09-2020

Whois alan adı araması nedir?
Whois alan adı araması, bir alan adının sahipliğini ve kullanım süresini izlemenize olanak tanır. Tüm evlerin bir yönetim makamına nasıl kaydedildiğine benzer şekilde, tüm alan adı tescilleri, kendileri aracılığıyla satın alınan her alan adı hakkında, sahibinin kim olduğu ve satın alındığı tarih ile birlikte bilgilerin kaydını tutar.

Whois alan veritabanı ne içerir?
Whois veritabanı, alan adının kayıt tarihi, ne zaman sona erdiği, sahiplik ve iletişim bilgileri, alan ad sunucusu bilgileri, alan adının satın alındığı kayıt şirketi vb. gibi ayrıntıları içerir.

Whois IP araması nedir?
IP, internetteki bir sunucunun benzersiz bir adresidir. Bir telefon numarasının telekom ağındaki belirli bir telefona bağlanmanıza izin vermesine benzer şekilde, benzer şekilde, bir IP adresi bilgisayarınızın internetteki belirli bir sunucuya bağlanmasına izin verir.

Alan adları ve IP numaraları, tüm dünya çapında ağın üzerine inşa edildiği çerçevedir.

IP numaraları, her IP numarası ve atandığı kuruluş için yönetim organları tarafından tutulan bir kayıtla ağ kuruluşlarına atanır. Whois IP araması, bir alan adı için yukarıda belirtilen ayrıntıları izlemenize olanak tanır.

Whois araması nasıl yapılır?
Whois araması yapmak istediğiniz etki alanını veya IP adresini (google whois sorgulama) uygun veri tabanını sorgulayacak veya yeni bir kayıt sağlar.

Whois bilgilerimi nasıl güncel tutabilirim?
Bir etki alanı satın aldıysanız, etki alanı kayıt kuruluşunuzda depolanan bilgiler Whois veritabanı için tescil'e iletilen bilgilerdir. Alanlarınızın her biri için Whois iletişim bilgilerinde değişiklik yapmak için kayıt operatörünüz ile iletişime geçin.

Etki alanı gizliliğimin korunduğundan emin olmak için hangi adımları atabilirim?
Bazı kayıt şirketleri, müşterilerinin özel iletişim bilgilerinin istenmeyen posta gönderenlerin ve dolandırıcıların eline geçmesini önlemek için Whois arama sonucunda gerçek iletişim bilgilerini gizlemelerine olanak tanıyan gizlilik koruma hizmetleri sunar. Seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kayıt kurulunuzla iletişime geçin.

Bilgilerim Whois sonuçlarıyla eşleşmiyor, Whois bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?
ICANN tarafından belirlenen kurallara göre, alan adı sahiplerinin Whois veritabanındaki alan adı sahibinin iletişim bilgilerinin doğruluğunu koruması beklenir. Çoğu kayıt şirketi, alanın kaydedildiği sırada alıcı tarafından sağlanan ayrıntıları kullanır.

Bilgilerinizin Whois sonuçlarıyla eşleşmemesi durumunda, bilgilerinizi güncellemede size yardımcı olabilecek tescil kuruluşunuzla iletişime geçerek bu bilgileri değiştirebilirsiniz.

whois nedir,whois hakkında,about whois,whois
Site Haritası
whois nedir,whois hakkında,about whois,whoiswhois nedir,whois hakkında,about whois,whois

whois nedir,whois hakkında,about whois,whois

whois nedir,whois hakkında,about whois,whois

whois nedir,whois hakkında,about whois,whois

whois nedir,whois hakkında,about whois,whois