domaincaddesi.com
domain caddesi,domain caddesi,siber suç nedir,siber suç

Siber Suç


15-10-2020

Siber suç, bilgisayarlar ve internet kullanılarak yapılan suç faaliyetidir. Bu, yasa dışı müzik dosyalarını indirmekten çevrimiçi banka hesaplarından milyonlarca dolar çalmaya kadar her şeyi içerir. Siber suç, virüslerin başka bilgisayarlarda oluşturulması ve dağıtılması veya internette gizli iş bilgilerinin yayınlanması suçları da içerir.

Belki de siber suçların en belirgin biçimi, suçluların diğer kullanıcılardan kişisel bilgileri çalmak için internet'i kullandığı kimlik hırsızlığıdır. Yöntemler, kişisel bilgilerini girmeleri istenen sahte web sitelerine (meşru gibi görünen) giriş yapmak. Buna, kullanıcı adları ve şifreler gibi oturum açma bilgileri, telefon numaraları, adresler, kredi kartı numaraları, banka hesap numaraları ve suçluların başka bir kişinin kimliğini "çalmak" için kullanabileceği diğer bilgiler dahildir. Bu nedenle, kişisel bilgilerinizi girmeden önce yasal olduğundan emin olmak için her zaman bir sitenin URL'sini veya Web adresini kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Email adreslerine gelen link bağlantılarına tıklamamakta fayda var. Web kamerası görüntü hırsızlığına dikkat etmelisiniz. Bu yolla şantaja uğrayabilirsiniz.

Siber suç, bu kadar geniş bir suç faaliyeti kapsamını kapsadığından, yukarıdaki örnekler siber suç olarak kabul edilen binlerce suçtan yalnızca birkaçıdır.

Bilgisayarlar ve internet birçok yönden hayatımızı kolaylaştırırken, insanların da bu teknolojileri başkalarından yararlanmak için kullanması talihsiz bir durum. Bu nedenle, virüsten koruma ve casus yazılım engelleme yazılımları kullanarak ve kişisel bilgilerinizi girdiğiniz yere dikkat ederek kendinizi korumak akıllıca olacaktır.


siber suç
Site Haritası
siber suçdomain caddesi,siber suç nedir,siber suç

domain caddesi,siber suç nedir,siber suç

domain caddesi,siber suç nedir,siber suç

domain caddesi,siber suç nedir,siber suç

domain caddesi,siber suç nedir,siber suç