domaincaddesi.com
domain caddesi,sanal gerçeklik

Sanal Gerçeklik


20-10-2020

Sanal gerçeklik (VR), bir kişinin ekranlı özel gözlükler veya sensörlü eldivenler gibi elektronik cihazlar kullanarak yapay bir üç boyutlu ortamda etkileşim kurabildiği, bilgisayar tarafından oluşturulan bir simülasyonu ifade eder. Bu simüle edilmiş yapay ortamda, kullanıcı gerçekçi bir his deneyimi yaşayabilir.

Artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklikten farklıdır, çünkü AR, kaplamalarla var olduğu için gerçek dünyayı geliştirir ve sürükleyici bir deneyim yaratmaz.

Sanal gerçeklik (VR), teknoloji kullanımıyla oldukça gerçekçi görünebilen sürükleyici bir yapay dünya yaratır. Bir sanal gerçeklik görüntüleyicisi aracılığıyla, kullanıcılar sanki oradaymış gibi yukarı, aşağı veya herhangi bir şekilde bakabilirler. Sanal gerçeklik, eğlence ve oyun oynama veya bir satış, eğitim veya eğitim aracı olarak hareket etme gibi birçok kullanım alanına sahiptir.

Sanal gerçeklikliğin en basit örneği, üç boyutlu (3D) bir filmdir. Özel 3D gözlükler kullanılarak, kişi yerinde durarak filmin bir parçası olmanın sürükleyici deneyimini yaşar. Bir ağaçtan düşen yaprak, izleyicinin tam önünde yüzüyormuş gibi görünür ya da bir uçurumun üzerinden hızla giden bir arabanın görüntüsü, izleyiciye uçurumun derinliğini hissettirir ve bazı izleyicilere düşme hissi verebilir. Esasen, bir 3D filmin ışık ve ses efektleri, fiziksel gerçeklikte hiçbir şey olmamasına rağmen, görme ve işitme duyularımızın her şeyin tam önümüzde olduğuna inanmasını sağlar.

Bu VR teknolojisinin diğer kullanımları eğitim ve simülasyonu içerir. Örneğin, ehliyet almak isteyenler, direksiyon simidi, fren ve gaz pedalı gibi araba parçalarını kullanmayı içeren bir VR kurulumu kullanarak ilk elden yol sürüşü deneyimi yaşayabilir. Bir kazaya neden olma olasılığı olmadan deneyim avantajı sunar, böylece öğrenciler yola çıkmadan önce sürüş konusunda belirli bir uzmanlık seviyesi geliştirebilirler.


sanal gerçeklik
Site Haritası
sanal gerçeklikDomain caddesi,sanal gerçeklik,sanal gerçeklik nedir,sanal gerçeklik hakkında

Domain caddesi,sanal gerçeklik,sanal gerçeklik nedir,sanal gerçeklik hakkında

Domain caddesi,sanal gerçeklik,sanal gerçeklik nedir,sanal gerçeklik hakkında

Domain caddesi,sanal gerçeklik,sanal gerçeklik nedir,sanal gerçeklik hakkında

Domain caddesi,sanal gerçeklik,sanal gerçeklik nedir,sanal gerçeklik hakkında