domaincaddesi.com
domain,domain caddesi,domain nedir,domain street,alan adı

Domain (alan adı)
Transferi nasıl yapılır


16-09-2020

Domain transferi
Alan adını kayıtlı olduğu firmadan başka bir firmaya taşıma işlemidir.

Transferin en büyük nedeni fiyat, güvenlik ve teknik destek gibi konuları içerir. Domain devir işlemleri içinde yapılır. Kolay bir süreç değildir. Zaman alacaktır. O bakımdan başlangıç olarak firmayı iyi seçmekte fayda vardır.

Transfer işlemi için
İletişim bilgileri güncel olmalı, borç bulunmamalı, alan adı kilidi ayarları düzenlenmeli, kayıt firmasından transfer kodu talep edilmeli.

ICANN kurallarına göre sahip olunan domain için gerçekleştirilen en son kayıt, yenileme ya da aktarım işlemleri tarihlerinden itibaren en az 60 gün geçmiş olmalı.

Domain transfer işlemi
Yeni kayıt firmasın da panelinize giriş yapın. Domain transfer seçeneği ile devam edin. Alan adınızı yazın.(www yazmadan)

Eski firmanızdan aldığınız transfer şifresini kod alanına yazarak doğruluğunu kontrol edin.

Domain transfer hizmetini satın almak için sepete ekleyerek ödeme işlemlerini tamamlayın. Bu aşamada transfer işleminiz başlatılacaktır.

Eski kayıt firmanız sizinle iletişime geçecektir. Emailinize onay linki gelecektir. Onay işlemini yapmanız gerekli.

DNS konfigürasyonu ve transfer ayarlarınızın tamamlanmasının birkaç gün sürebileceğini unutmayın. Bu süre zarfında web siteniz ulaşılabilir olacaktır.

Domain transfer işlemi gerçekleştiğinde eski firmanızdaki servisleri iptal ediniz.

ccTLD alan adlarının transfer işlemi, matbu evrak (idari sorumlu değişiklik formu) ile yapılır ve formun gönderilmesinden sonra işlemin tamamlanması genellikle 1–3 gün arasında değişiklik gösterir. Bu konu da yeni kayıt firmasından destek almanız gerekebilir.

ccTLD alan adı nedir?
İnternet adreslerinin hangi ülkeye ait olduğunu temsil eden ve ülke alan kodu olarak geçen sistem ccTLD olarak bilinir. Türkiye ‘’tr’’ olarak bilinirken, Amerika ise ‘’us’’ uzantılı alan adı alır.

ÖNEMLİ
Domain tescil süresi bitmemiş ve eski tescil eden firma aracılığı ile tescil süresini uzatmış iseniz; tescil tarihininin bitiminden önceki 45 gün içinde transfer işlemi başlatmayın. Aksi takdirde 1 Yıl tescil süre uzatımı gerçekleşmiyecek ve eski tescil eden firmaya ödenen yenileme ücretlerini kaybedeceksiniz.

Domain transferi hakkında bildiğim konuları paylaştım. Öncelikli olarak firma ile iletişime geçip teknik destek almak gereklidir.

domain,alan adı
Site Haritası
domain,alan adıdomain transfer işlemi,domain caddesi

domain transfer işlemi,domain caddesi

domain transfer işlemi,domain caddesi

domain transfer işlemi,domain caddesi

domain transfer işlemi,domain caddesi