domaincaddesi.com
domain,domain caddesi,domain nedir,domain street,alan adı

Domain (alan adı)
Kayıt işlemi nasıl yapılır


14-09-2020

Bir gTLD'de (üst düzey domainler, alan adları) bir alan adı rezerve etmek için, bir alan adı tescil ettiren, onu ICANN onaylı bir kayıt kuruluşuna kaydettirmelidir. Tescil şirketi, alan adının kayıt için uygun olup olmadığını kontrol edecek ve alan adı tescil ettirenin bilgileriyle bir WHOIS kaydı oluşturacaktır. Alan adlarını, bir kayıt şirketinin satıcıları aracılığıyla kaydetmek de mümkündür.

Bir alan adını tescil etmek için kayıt kuruluşuna veya satıcılarından birine çevrimiçi olarak başvurulur. Alan adı tescil ettiren, alan adını kaydettirdiği tescil kuruluşunun hüküm ve koşullarına tabidir; örneğin, belirli bir davranış kuralına uymak veya tescil ettiren ve tescil kuruluşunu, kullanımından kaynaklanan herhangi bir yasal veya hukuki işleme karşı tazmin etmek. alan adı. Alan adı tescil ettirenlerin, kayıt ücretlerinin ödenmesi ve doğru verilerin zamanında sunulması ve zamanında güncellenmesi gibi bu hüküm ve koşullara dahil edilen belirli sorumlulukları vardır.

Alan adını kaydettirmenin yanı sıra, alan adı tescil ettirenlerin, bu alan adının internet üzerinden erişilebilir olması için alan adlarının ad sunucularında listelenmesi gerekir. Alan adı tescil şirketi, alan adı kayıt kuruluşu bu hizmeti sunmazsa veya kayıt kuruluşunun hizmetinden çıkmayı seçerse, kendi ad sunucusunu tedarik etmekten veya barındırmaktan sorumludur.

Bazı durumlarda, bilgilerinin WHOIS'de listelenmesini istemeyen bir kişi veya kuruluş, kendi adına alan adlarını kaydettirmek için bir proxy hizmet sağlayıcısı ile sözleşme yapabilir. Bu durumda servis sağlayıcı, son müşteri değil alan adı tescil ettiren kişidir.

Kayıt şirketleri, ICANN tarafından akredite edilmiş ve alan adlarını satmaları için kayıt otoriteleri tarafından onaylanmış kuruluşlardır. ICANN ile Kayıt Kuruluşu Akreditasyon Anlaşması (RAA) ve kayıt otoriteleriyle yaptıkları anlaşmalar ile bağlıdırlar. RAA, kayıt sorumlusu için WHOIS verilerinin bakımı, kayıtlara verilerin gönderilmesi, halka açık WHOIS sorgularını kolaylaştırma, alan adı tescil ettiren ayrıntılarının emanet edilmesini sağlama ve alan adı kayıt süresinin sona ermesiyle ilgili RAA koşullarına uyma dahil sorumlulukları belirler.

Bazı alan adı tescil sahipleri, bir bayi aracılığıyla kaydolmayı seçebilir. Bu kuruluşlar, kayıt şirketleriyle bağlantılıdır veya sözleşmeleri altındadır ve genellikle web barındırma, e-posta posta kutuları vb. Gibi başka hizmetler sunarlar. Bayiler, hizmetlerini sattıkları kayıt kuruluşlarıyla olan sözleşmelerine bağlıdır; ICANN tarafından akredite edilmemişlerdir. Bununla birlikte, adına yeniden satış yaptıkları kayıt şirketi, alan adı kaydı için sponsor olmaya devam edecek ve bayi tarafından satılan alan adlarından sorumlu olacaktır.

Kayıt alanı adı kayıt satış günden güne iş yapmak için sözleşmeli ederken, kayıtları her TLD için kayıt korumaktan sorumludur. Kayıt otoritelerinin sorumlulukları arasında kayıt taleplerinin kabul edilmesi (kayıt şirketlerinden veya doğrudan alan adı kayıt sahiplerinden), gerekli alan adı kayıt verilerinin bir veritabanının tutulması ve bölge dosyası verilerinin yayınlanması için ad sunucularının sağlanması (yani bir alanın konumu hakkında bilgiler) yer alır.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) hem IP adreslerinin hem de alan adlarının atanmasını denetleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kök sunucuyu ve TLD ad sistemi yönetimini yönetmekten sorumludur ve WHOIS sisteminin temelini oluşturan hem kayıt otoriteleri hem de kayıt otoriteleri ile sözleşmeli anlaşmaları vardır.

domain,alan adı
Site Haritası
domain,alan adıdomain kayıt işlemi nasıl yapılır,domain hakkında,about domain

domain kayıt işlemi nasıl yapılır,domain hakkında,about domain

domain kayıt işlemi nasıl yapılır,domain hakkında,about domain

domain kayıt işlemi nasıl yapılır,domain hakkında,about domain

domain kayıt işlemi nasıl yapılır,domain hakkında,about domain