domaincaddesi.com
dns,ip

DNS-IP Hakkında


06-10-2020

DNS Nedir?
Domain Name System teriminin kısaltılmış adı'dır.
DNS ise host isimlerini IP'ye çevirmek için kullanılır.

DNS veya Alan Adı Sistemi, İnternet'in bugün nasıl çalıştığının önemli bir parçasıdır. Alan adlarını google.com tarafından okunabilen IP adreslerine çeviren internet parçasıdır, örneğin 173.194.32.195 DNS'nin ne olduğunu açıklamadan önce, IP adresleri, sunucular ve alan adları hakkında bilgimiz olmalı.

IP Adresi Nedir?
Bir IP adresi veya internet protokol adresi, temelde internet'teki herhangi bir bilgisayara veya cihaza atanan benzersiz bir etikettir. Bir IP adresi, verileri ve mesajları bulmak ve bir bilgisayara yönlendirmek için kullanılabilir, yani bir bilgisayarı adreslememize izin verir.

0 ile 255 arasında noktalarla ayrılmış dört sayıdan oluşur. Bir web sitesine ulaşmak için tarayıcınızda bir alan adı gibi bir IP adresi kullanılabilir. Alan adını hatırlamak IP adresinden çok daha kolaydır. Bunu DNS sağlar.

DNS Sunucusu Nedir?
İnternet üzerinden erişilebilen bazı hizmetleri barındıran internet'teki bir bilgisayardır. Örneğin, bir web sitesini barındıran bir bilgisayara genellikle web sunucusu denir.

Başka tür sunucular da var. Örneğin, posta sunucuları e-posta hizmetlerini barındırır ve yönetir ve FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sunucuları dosya göndermeyi ve almayı kolaylaştırır. DNS hizmetlerini yöneten DNS sunucuları da var.

DNS, bir hiyerarşi içinde düzenlenmiş, birçok DNS sunucusundan oluşan dağıtılmış bir sistemdir. DNS sunucusu, DNS'ye katılmak için kayıtlı herhangi bir bilgisayardır. Etki alanı adları ve IP adreslerinden oluşan bir dizine sahiptir ve istendiğinde, size bir etki alanı adıyla ilişkili mevcut IP adresini söyleyebilir. Bilmiyorsa, diğer DNS sunucularından bulmaya çalışacaktır.

Dolayısıyla, tarayıcınıza bir alan adı yazdığınızda, tarayıcınız bir DNS sunucusuna bu alan için IP adresinin ne olduğunu sorar ve DNS sunucusu size söylemeye çalışır.

DNS sisteminin en üstünde DNS kök sunucuları bulunur. Bu kök sunucular, tüm alan adlarının ve IP adreslerinin tam listesini içeren tek sunuculardır. Sonuç olarak, başka bir DNS sunucusunda yanıt yoksa, bir DNS isteği onu DNS kök sunucularına kadar ulaştırabilir. Kök düzeyinde hala yanıt yoksa, DNS isteği başarısız olur ve tarayıcınız hata verir.


internet hakkında ve tarihi
Site Haritası
internet hakkında ve tarihidomain caddesi,DNS hakkında,IP hakkında,DNS,IP nedir

domain caddesi,DNS hakkında,IP hakkında,DNS,IP nedir

domain caddesi,DNS hakkında,IP hakkında,DNS,IP nedir

domain caddesi,DNS hakkında,IP hakkında,DNS,IP nedir

domain caddesi,DNS hakkında,IP hakkında,DNS,IP nedir